Bardzo często zdarza się tak, że przedsiębiorstwa, by móc z powodzeniem dalej rozwijać swoją działalność muszą się ze sobą połączyć (są to tak zwane fuzje firm). Jest to zjawisko znacznie powszechniej występujące niż wielu z nas mogłoby się wydawać.
Dlaczego przedsiębiorstwa decydują się na fuzje?
Na fuzje firm przedsiębiorstwa decydują się przede wszystkim z nadzieją, że takie postępowanie da im więcej korzyści niż konkurencja z innymi firmami na tym samym rynku. W rzeczywistości fuzja firm daje wiele korzyści, chodzi tu między innymi o:
-wzrost wartości przedsiębiorstwa na rynku,
-łatwiejszy dostęp do nowych rynków,
-łatwiejsza wymiana zasobów, dająca wiele możliwości ich różnorodnego wykorzystania,
-synergię kosztów, czyli gromadzenie licznych oszczędności, między innymi w wyniku likwidacji po fuzji pewnych zbędnych już działów. Jeśli chodzi o podział fuzji, to wyróżnić można kilka jej rodzajów, biorąc pod uwagę przede wszystkim wielkość, pozycję oraz obszar działania firm, które mają zamiar dokonać połączenia. Zdecydowanie najczęściej można się jednak w warunkach współczesnego rynku spotkać z:
-fuzją pionową, która łączy przedsiębiorstwa pracujące nad tym samym produktem, jednak specjalizujące się w zupełnie innych etapach jego wytwarzania,
-fuzją poziomą, która łączy ze sobą przedsiębiorstwa o bardzo podobnej wielości i działające w tym samym (lub bardzo zbliżonym) sektorze rynku,
-fuzja konglomeratową, czyli taką, która łączy ze sobą przedsiębiorstwa działające w odmiennych sektorach rynkowych.
Pomoc w fuzji jest ważna
Fuzje firm nie są łatwą operacją, bowiem wymagają wiele pracy od każdego przedsiębiorstwa, które z takiego rozwiązania korzysta. Często przedstawiciele firm, albo mają za małą wiedzę, albo po prostu brakuje im czasu, dlatego też przeprowadzenie fuzji zlecają wyspecjalizowanym w tej dziedzinie biurom maklerskim. Dzięki wsparciu dużej wiedzy i umiejętności finansowych doradców, przeprowadzenie fuzji nie dostarczy trudności żadnemu z przystępujących do niej przedsiębiorstw. Chodzi to nie tylko o kwestie formalne związane z fuzją pomiędzy poszczególnymi firmami, ale również jakże ważnym przeprowadzeniem wyceny przedsiębiorstwa, przygotowaniem specjalistycznych analiz czy oceną korzyści oraz kosztów związanych z przeprowadzeniem fuzji. Doradca finansowy będzie wspierał również przedsiębiorstwo w czasie negocjacji prowadzonych jeszcze przed zawarciem fuzji.
Artykuł powstał we wpółpracy ze specjalistami z GLC