Łysienie, pojawiające się czasami w nawet młodym wieku, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jest bardzo zauważalnym defektem kosmetycznym. Nie zawsze jest to naturalny proces, związany z gospodarką hormonalną w naszym ciele. Czasami może być wynikiem blizn pourazowych lub chorób. Niezależnie od jego przyczyny, rozwiązaniem może być tutaj przeszczep włosów.
Medycyna estetyczna
Transplantacja włosów to zabieg zaliczający się do chirurgii plastycznej. Wykonywany jest zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. W uproszczeniu opiera się na wyizolowaniu włosów z miejsc, które nie są narażone na łysienie i ich przeszczepieniu w miejsce pozbawione owłosienia.
Przeszczep włosów z medycznego punktu widzenia jest relatywnie niewielkim zabiegiem o charakterze ambulatoryjnym. W zależności od wielkości obszaru transplantacji włosów zabieg trwa zwykle od trzech do ośmiu godzin. Nie wymaga podania narkozy, wszystkie czynności przeprowadzane są przy znieczuleniu miejscowym. Pacjenci są w pełni przytomni i jednocześnie zrelaksowani, dzięki podanym przed zabiegiem lekom. Dzięki temu możliwy dyskomfort jest sprowadzony do absolutnego minimum.
Wysokie bezpieczeństwo i mała rozległość transplantacji włosów sprawiają, że jest ona bardzo bezpieczna. Możliwe powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Również dyskomfort okolicy poddanej przeszczepowi jest minimalny. Zdecydowana większość osób po zabiegu odczuwa napięcie w okolicach obszarów z którego pobrano dawkę. Można je jednak zniwelować poprzez stosowanie ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.
Transplantacja włosów – porady lekarza
Zabieg przeszczepu włosów powinien być wcześnie skonsultowany i przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Lekarz od włosów, zwany profesjonalnie trychologiem, podpowie nam czy zabieg na tym etapie jest konieczny, czy też może istnieją mniej inwazyjne metody, które mogą pomóc nam w danym momencie. Większość specjalistów zaleca rozpoczęcie kuracji od leczenia zachowawczego, nawet jeśli pacjent jest zdecydowany na zabieg przeszczepu włosów.
Lekarz od włosów podpowie, jakie formy leczenia zachowawczego stosować aby spowolnić, a czasem nawet zapobiec postępowaniu łysienia. Czasami obie metody są łączone i zabiegiem transplantacji obejmuje się wyłącznie te obszary w przypadku których leczenie zachowawcze będzie nieskuteczne. Decyzję o całokształcie działań podejmuje lekarz.