Jeżeli dbamy o swoje zdrowie, a na pewno każdy powinien o nie dbać, to powinniśmy pamiętać o tym, by wykonywać okresowe badania kontrolne. Oczywiście, mowa tu nie tyle o jakichś badaniach wielce specjalistycznych, tylko tych najzupełniej podstawowych. Na dobrą sprawę, skierowanie na takie badania powinniśmy co jakiś czas dostać od naszego lekarza rodzinnego. Jeżeli jednak nie dostajemy, nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować je samemu. Takie badanie powinno się robić najrzadziej co dwa lata, a w pewnym wieku już nawet co rok.
No dobrze, ale o jakie badania tak naprawdę chodzi?
Chociażby o takie, jak kontrola naszego ciśnienia tętniczego, czy też badanie obrazowe serca. Bardzo ważny jest też stan naszych płuc i konieczne do jego stwierdzenia prześwietlenie. Taką zupełną podstawą są jednak rutynowe badania moczu i krwi. Badania takie wykonywane są w praktycznie każdym laboratorium medycznym i możemy się na nie zgłosić zarówno ze skierowania lekarskiego, jak i indywidualnie, płacąc za nie prywatnie, z własnej kieszeni.
Pozostaje jednak pytanie, jakie badania krwi wykonać? Każdy z nas powinien w razie czego wiedzieć, co jest w tej kwestii najważniejsze. Jest bowiem szereg zaleceń, jakie sprawy powinniśmy skontrolować, by mieć pewność, że nasz organizm funkcjonuje poprawnie, najważniejsze narządy spełniają swoją funkcję i mieścimy się w wyznaczonych przez medycynę normach. Te normy są oczywiście różne, w zależności od naszej płci oraz wieku.
Na pewno, takim zupełnie podstawowym badaniem, które zawsze trzeba robić, jest morfologia krwi. Tutaj należy się uwaga, że zawsze lepiej jest zrobić morfologię pełną (więcej parametrów) i dodatkowo z rozmazem mikroskopowym, niż tą podstawową. Różnica w cenie jest niewielka, a można się dowiedzieć więcej istotnych rzeczy o stanie naszego zdrowia. Na przykład tego, czy nasza liczba krwinek czerwonych oraz krwinek białych jest poprawna, czyli ani za niska, ani za wysoka. Czerwone odpowiadają za transport tlenu, a białe za odporność organizmu i są to bardzo ważne funkcje.
Morfologia oznacza zbadanie także takich parametrów jak chociażby ilość i objętość płytek krwi, które są trzecim podstawowym składnikiem oprócz krwinek białych i czerwonych. Także tutaj, dobrze by było, by ich rozmiar oraz ilość były odpowiednie. Oprócz morfologii, podstawowym i istotnym badaniem jest także badanie OB, czyli odczyn Biernackiego. Chodzi o to, jak szybko pobrane krwinki opadają na dno naczynia i ile ich jest. To badanie jest bardzo ważnym markerem wszelkich stanów zapalnych i nowotworowych, dlatego jeżeli wartość OB przekracza normy, konieczna jest dalsza diagnostyka.
Przyda się także zbadanie tego, jaką wartość w naszej krwi procentowo zajmują rozmaite pierwiastki i mikroelementy. Ich niedobór może bowiem prowadzić do bardzo poważnych schorzeń. Na pewno jednym z bardziej istotnych spraw jest poziom żelaza, bo jego niedobory mogą wywoływać nawet anemię. Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu warto też oznaczyć poziom potasu, magnezu, cynku, fosforu, wapnia czy witaminy B12 oraz witaminy D, której to niedobór powoduje problemy z kośćmi.
Bardzo ważną sprawą jest też zbadanie swojego poziomu cholesterolu. Wiadomo bowiem, że zbyt wysoki poziom może prowadzić do miażdżycy czy zawału. Jeżeli więc jemy tłusto, tego badania absolutnie nie powinniśmy pomijać. Warto przy tym pamiętać, by nie ograniczać się do badania ogólnego poziomu cholesterolu, tylko od razu zamówić badanie z podziałem na frakcje. Pamiętajmy bowiem o tym, że tak jak jest cholesterol zły, tak jest też cholesterol dobry i warto wiedzieć jakie są poziomy tych wskaźników i ich zależności.
Nie zapominajmy też zbadać swojego poziomu cukru. Wielu ludzi bowiem nawet nie wie o tym, że cierpi na cukrzycę, a może się to wiązać z ciągłym zmęczeniem i brakiem energii. Przy czym, oprócz zwykłego badania zawartości glukozy we krwi warto też wykonać badanie tak zwanej krzywej cukrowej, która pokaże, czy cierpimy na zaburzenia wchłaniania i trawienia glukozy, czy też wszystko jest w porządku.
Jeżeli z kolei często jest nam zbyt zimno, albo zbyt gorąco, mamy problem z przytyciem albo schudnięciem, to warto jest zbadać poziom hormonów tarczycy, czyli TSH. Może się bowiem okazać, że mamy tak zwaną niedoczynność tarczycy (zbyt niski poziom tego hormonu) albo nadczynność (poziom zbyt wysoki). Nie ma się jednak co przesadnie martwić, bo tego typu problemy zawsze da się później wyregulować odpowiednio dobranymi lekami, czym zajmuje się lekarz specjalista endokrynolog.