Aktywność fizyczna może się wiązać ze sporym obciążeniem stawów. Na ich kondycji negatywnie odbijają się określone zestawy ćwiczeń. Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z treningu. Istnieją różne sposoby, które nawet przy bardzo intensywnym stylu życia pozwalają na zachowanie stawów w dobrej kondycji na długie lata.
Trening a kondycja stawów
Staw są połączeniami kości oraz umożliwiają im poruszanie się. Mogą posiadać różną budowę, która decyduje o ich funkcjonalności. Odmiennym zakresem ruchu charakteryzuje się staw kolanowy, a jeszcze innym staw barkowy. W pierwszym przypadku ruch odbywa się jedynie w przód i tył, podczas gdy w drugim możliwe jest nawet wykonywanie krążeń. Na stawach niekorzystnie odbija się siedzący tryb życia. Z dolegliwościami bólowymi w ich obszarze zmagają się osoby pracujące w biurze. Zniwelowanie negatywnych skutków ciągłego siedzenia możliwe jest za sprawą treningów. Aktywność fizyczna powinna być jednak odpowiednio dobrana do wieku, wagi oraz stanu zdrowia. W przeciwnym razie może równie dobrze pomóc, co zaszkodzić.
Ćwiczenia obciążające stawy
Do ćwiczeń najmocniej obciążających stawy należą biegi, wypady, przysiady, wykroki, wyskoki oraz treningi siłowe. Przy braku odpowiedniej techniki mogą doprowadzić do kontuzji oraz urazów. Znaczenie ma bowiem sposób, w jaki ćwiczenia są wykonywane. Stawy ulegają nadmiernemu obciążaniu w przypadku, gdy trening jest zbyt intensywny po dłuższym braku aktywności. Negatywny wpływ mają liczne powtórzenia, niezaleczone kontuzje czy wady wrodzone. Bóle powodowane obciążeniem stawów najczęściej występują przy niedostatecznie urozmaiconym treningu.
Bieganie a stawy
Mimo dużej popularności tej aktywności, bieganie zdecydowanie nie jest odpowiednie dla wszystkich. Nie powinny się nim zajmować osoby z dużą nadwagą. W ich przypadku zalecane jest uprzednie zrzucenie przynajmniej paru kilogramów, np. za sprawą spacerowania lub uprawiania nordic walking. Szkodliwość biegania dla stawów wynika z praw fizyki. Grawitacja nieustannie działa, przez co obciążenie podczas intensywnego ruchu jest dużo większe od masy ciała. W przypadku braku prawidłowej techniki ryzyko wystąpienia kontuzji znacząco wzrasta. Warto też pamiętać o bieganiu w odpowiednio dopasowanym, amortyzującym i wygodnym obuwiu.
Skakanie i trening siłowy
Na stawy niekorzystnie wpływa skakanie. Dotyczy to wszelkich skoków, wyskoków, przeskoków czy korzystania ze skakanki. Prawidłowe wykonywanie tych ćwiczeń nie powinno nikomu zrobić krzywdy. Ponownie kluczowe znaczenie ma prawidłowa technika. Należy przede wszystkim pamiętać o właściwym lądowaniu, będącym podstawą podczas skakania. Podobnie jak w przypadku biegania, ćwiczenia z tej grupy nie są polecane osobom zmagającym się z dużą nadwagą. Ciężar ciała jest wówczas nieodpowiednio przystosowany do wytrzymałości stawów. Podobne problemy występują w przypadku treningu siłowego, którego nie można rozpoczynać bez adaptacji. W tym celu należy wzmacniać całe ciało bez obciążeń, najlepiej przynajmniej przez miesiąc.
Zapobieganie urazom
Aby zapobiegać urazom stawów, należy przede wszystkim ćwiczyć ostrożnie. Powrót do treningu po dłuższej przerwie powinien być spokojny i stopniowy. W przypadku braku wiedzy na temat poprawności technik, warto zajrzeć na siłownią i skorzystać z pomocy instruktorów. Każdy trening powinien być przeprowadzony rozsądnie. Należy unikać zarówno braku ruchu, jak i nadmiernych przeciążeń. Ćwiczenia warto też urozmaicać, uwzględniając przy tym rozciąganie. Jeżeli w trakcie aktywności fizycznej występują jakiekolwiek dolegliwości bólowe, warto skonsultować je z lekarzem. Przed każdym treningiem należy wykonać rozgrzewkę. Na co dzień warto przede wszystkim unikać stresu, dobrze się odżywiać oraz pamiętać o regeneracji. Na stawy korzystnie wpłynąć może także suplementacja, np. preparatem Artroser: https://polski-blog-medyczny.pl/artroser/. Jego stosowanie wzmacnia układ kostny, zmniejsza obrzęki i poszerza zakres ruchów. Tabletki Artroser uśmierzają także bóle kości i stawów.