W obecnych czasach mamy do czynienia ze wzrostem zachorowania na poszczególne choroby. Rozwój cywilizacji zrobił swoje. Medycyna skutecznie poradziła sobie z pewnymi chorobami, które od wieków dręczyły ludzkość. Teraz stoją przed nią nowe wyzwania. Jak poradzić sobie z różnego typu nowotworami, chorobami układu krążenia oraz cukrzycą? Palący problem społeczny stanowią również choroby i zaburzenia psychiczne. A zatem jest co robić. Wiele również zależy od nas samych.
Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie zdrowego stylu życia w istotny sposób zapobiega powstawaniu różnych chorób i schorzeń. Jedną z takich chorób jest cukrzyca. Warto podkreślić z całą mocą, że cukrzyca jest bardzo poważną chorobą, która nieleczona może prowadzić do różnych groźnych powikłań. Wyróżnia się dwa rodzaje cukrzycy. Cukrzyca typu pierwszego dotyka zazwyczaj dzieci i młodzież,a więc występuje na wcześniejszym etapie życia.
Jest również zwana cukrzycą insulinozależną
Cukrzyca insulinozależna jest najczęściej spowodowana wrodzoną chorobą autoimmunologiczną. Z kolei cukrzyca typu drugiego występuje znacznie częściej u osób już dorosłych. Ten typ cukrzycy jest bardziej związany z prowadzeniem określonego trybu życia. Jej powstawaniu sprzyja otyłość, brak ruchu oraz niezdrowa dieta. Pracownicy służby zdrowia, jak również sami pacjenci powinni wiedzieć, jakie są objawy cukrzycy. Dzięki temu mogą w porę zareagować i podjąć odpowiednie działania. Cukrzyca to choroba metaboliczna, innymi słowy organizm nie jest w stanie w sposób właściwy regulować poziomu cukru we krwi.
Poziom cukru może ulegać znacznym wahaniom. W przypadku znacznie podwyższonego poziomu cukru mówimy o hiperglikemii. Z kolei hipoglikemia polega na dużym spadku poziomu cukru. I w jednym i w drugim przypadku dochodzi do zagrożenia życia i zdrowia, dlatego też należy w porę reagować. Do typowych objawów cukrzycy należy duże pragnienie, częste oddawanie moczu. Chory staje się apatyczny, nadmiernie senny. W przypadku cukrzycy typu pierwszego może dojść do znacznej utraty wagi. W przypadku cukrzycy typu drugiego pacjenci skarżą się na częste napady głodu.
Leczenie cukrzycy polega na podawaniu odpowiednich leków, które regulują poziom cukru we krwi. Pacjenci muszą także pamiętać o zachowaniu odpowiedniej diety. Pacjent przede wszystkim powinien uważać na węglowodany obecne w diecie. Należy restrykcyjnie przestrzegać diety cukrzycowej. Warto również pomyśleć nad podjęciem aktywności fizycznej. Należy podkreślić, że nieleczona cukrzyca prowadzi do wielu różnych powikłań. Może dojść między innymi do znacznego uszkodzenia wzroku oraz wystąpienia tak zwanej stopy cukrzycowej. W przypadku stopy cukrzycowej dochodzi do znacznej martwicy tkanek.
Krążenie w stopie jest nieprawidłowe. Komórki są niedotlenione, w wyniku czego obumierają. Stopa cukrzycowa w zaawansowanym stadium grozi nawet amputacją. Z cukrzycą można jednak normalnie żyć. Należy jednak przestrzegać zaleceń lekarskich, pamiętać o regularnym mierzeniu poziomu cukru we krwi oraz unikać produktów żywnościowych mających wysoki indeks glikemiczny. W razie zaistniałej potrzeby należy natychmiast zjeść coś słodkiego. Pacjenci cierpiący na cukrzycę typu pierwszego muszą robić bobie zastrzyki z insuliną.
We właściwym kontrolowaniu poziomu cukru we krwi pomoże dobrej jakości glukometr. Na rynku można spotkać różne urządzenia. Dużą popularnością cieszą się glukometry elektroniczne. charakteryzuje je duża dokładność pomiaru oraz komfort użytkowania. Do każdego glukometru dołączone są specjalne paski jednokrotnego użytku. Należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu zapasów. Wzrost zachorowania na cukrzycę, zwłaszcza na cukrzycę typu drugiego, jest bez wątpienia związany z postępem cywilizacyjnym.
Ludzie żyją w dużym pośpiechu, nie zwracają uwagi na to, co jedzą, ponadto prowadzą siedzący trym życia. To wszystko sprzyja rozwojowi cukrzycy, Chorobie można skutecznie przeciwdziałać. Powszechnie wiadomo, że łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Z tego też powodu należy postawić na profilaktykę zakrojoną na szeroką skalę.
Osoby chorujące na cukrzycę muszą prowadzić w miarę ustabilizowany tryb życia. Przede wszystkim powinny pamiętać o regularnych posiłkach. Choroby nie da się całkowicie wyleczyć, można jedynie załagodzić jej objawy. Należy podkreślić, że prowadzony przez nas styl życia ma znaczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Wykazały to liczne badania. Wiele zatem zależy od nas samych. Warto zatem odpowiednio dbać o siebie, zanim będzie za późno.