Kuszący zapach, chrupiąca skórka, delikatne wnętrze. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić śniadania bez świeżego chleba. Nie wszyscy mogą jednak pozwolić sobie na taki luksus. Na szczęście istnieje zamiennik – chleby bezglutenowe. Kto i kiedy powinien je kupować?
Celiakia – kiedy nie tolerujesz glutenu
Najczęstszą przyczyną odstawienia tradycyjnego, pszennego pieczywa jest celiakia, czyli ekstremalna nietolerancja glutenu. To groźna choroba autoimmunologiczna. Jej nieleczenie może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nie chodzi bowiem wyłącznie o gorsze samopoczucie po spożyciu produktów zbożowych. Zawarty w nich gluten działa toksycznie na cały organizm, prowadząc do zaniku kosmków jelita cienkiego. One z kolei odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych. Konsekwencją jego działania w dalszej perspektywie mogą być zatem zaburzenia trawienia i wchłaniania pokarmów. Celiakia może objawiać się w różny sposób. Właśnie dlatego diagnozowanie jej trwa niejednokrotnie przez dłuższy czas. Często mylona jest też z innymi dolegliwościami, jak zespół jelita drażliwego oraz alergia pokarmowa. Na bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia i biegunki spowodowane nietolerancją glutenu jest jednak rada. Wówczas warto zastosować chleby bezglutenowe.
Chleby bezglutenowe – dlaczego warto je jeść?
Chleby bezglutenowe to zdrowa alternatywa dla tradycyjnego pieczywa. To produkty pełnowartościowe i jednocześnie bardzo smaczne. Do ich produkcji wykorzystuje się różnorodne ziarna i płatki owsiane, które nie zawierają glutenu. To bogate źródło węglowodanów, białka, błonnika, a także cennych witamin i minerałów. Taki chleb bezglutenowy posiada zdecydowanie zdrowszy skład niż tradycyjne, uwielbiane przez nas pszenne pieczywo. W sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć różnorodne wersje chleba bezglutenowego. Popularne są na przykład chleby z pełnego ziarna z oliwkami, suszonymi pomidorami i innymi dodatkami. Godne polecenia są również chleby z pełnego ziarna z nasionami konopi, które nie tylko świetnie smakują, ale jednocześnie zawierają kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, obniżające poziom cholesterolu oraz wspierające cały układ krwionośny.
Gdzie kupić pieczywo bez glutenu?
Chleby bezglutenowe dostępne są przede wszystkim w sklepach ze zdrową i ekologiczną żywnością. Można je kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Druga forma zapewnia najczęściej szerszy i bardziej urozmaicony wybór. Polecamy między innymi chleby bezglutenowe, dostępne w sklepie Anny Lewandowskiej Foodsbyann.com.