Próbki farb do malowania ścian

Obawiasz się, że wybrany kolor emulsji do ścian w rzeczywistości będzie prezentował się inaczej? Skorzystaj z próbek farb oferowanych przez producentów i przetestuj kolor przed malowaniem. Podpowiadamy, jak to zrobić i do czego jeszcze możesz wykorzystać testery.

Czym są testery farb i gdzie można je kupić?

Przed rozpoczęciem malowania ścian warto przetestować wybrany kolor. Jak będzie prezentował się w dziennym świetle, a jak przy sztucznym oświetleniu? Czy pasuje do odcienia parkietu lub mebli? Odcień, który widzisz na opakowaniu czy ekranie monitora, nie zawsze w stu procentach odpowiada realnemu efektowi. Jeśli zależy Ci na perfekcyjnym dopasowaniu koloru do aranżacji wnętrza, powinieneś przeprowadzić testy.

W ocenie, czy produkt jest odpowiedni, pomogą Ci próbki farb, czyli niewielkie saszetki o pojemności około 30 ml, w których znajduje się produkt w wybranym odcieniu. Dzięki nim przed zakupem pełnowymiarowego opakowania farby możemy przetestować rzeczywisty kolor emulsji, a także ocenić, czy wykończenie jest matowe, błyszczące czy satynowe. Próbki farb do ścian od Dekoratorium kosztują zaledwie kilka złotych. Testy nie oznaczają więc wysokich kosztów, a mogą uchronić Cię przed zakupem dużego opakowania emulsji w odcieniu, który nie będzie pasował do stolarki okiennej czy podłogowej.

Jak prawidłowo stosować próbki farb?

Pierwszym etapem wyboru farby do malowania ścian jest wstępne określenie, jaki kolor Cię interesuje. Kiedy wiesz już, czy chcesz utrzymać pokój w spokojnym pastelowym odcieniu zieleni, czy może złamanej bieli, pora na wybór kilku testerów farb. Wybierz około pięciu odcieni, które mogą być odpowiednie i zamów je do domu. Następnie przeprowadź test, malując niewielki fragment ściany – wystarczy kwadrat o boku 10–20 cm, by móc ocenić, czy dany kolor będzie odpowiedni.

Przyjrzyj się plamom koloru pod różnym kątem i przy innym świetle – rano, po południu i przy sztucznym oświetleniu. Zastanów się, który odcień wygląda najlepiej w zestawieniu z kolorem podłóg, ramami okien i meblami. Oceń nie tylko barwę, ale także wykończenie powłoki. Czy satynowa farba rzeczywiście prezentuje się tak, jak tego oczekiwałeś? Czy głębia matu jest wystarczająca? Dzięki zastosowaniu próbek unikniesz rozczarowania efektem malowania pokoju.

Dodatkowe zastosowanie próbek farb do ścian

Istnieje także alternatywne zastosowanie próbek farb do ścian. Testery mogą pomóc Ci podczas zakupów meblowych. Wystarczy, że weźmiesz ze sobą do sklepu kartonik pomalowany farbą w kolorze, który docelowo ma znaleźć się na ścianie. Dzięki temu będziesz mógł ocenić, czy stół lub rama łóżka rzeczywiście będą pasowały do aranżacji.

Próbki farb do ścian mogą się również przydać podczas napraw drobnych ubytków na ścianie. Jeśli na jej powierzchni pojawiła się niewielka rysa czy odprysk farby, wykorzystaj tester i spróbuj małym pędzelkiem zamalować uszkodzenie. Takie tymczasowe rozwiązanie poprawi nieco estetykę wnętrza – do momentu, gdy zdecydujesz się na malowanie całego pomieszczenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here