Prawoślaz

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) to gatunek rośliny zielnej należący do grupy ślazowatych, pochodzący głównie z terenów Morza Śródziemnego.

W medycynie wykorzystuje się przede wszystkim jego liście oraz korzeń; są one źródłem cennych substancji śluzowych wykazujących dobroczynne działanie na ludzki organizm. Althaea officinalis to surowiec, który znamy przede wszystkim ze składu syropów na kaszel i tabletek do ssania na gardło. Prawoślaz stosuje się też przy dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym i niektórych problemach skórnych.

Prawoślaz – charakterystyka

Prawoślaz ma wysokie mocne łodygi, liście pokryte od spodu delikatnym meszkiem oraz biało-różowe niewielkie kwiaty.

Zawiera szereg cennych składników, m.in.:

 • pektyny, czyli błonnik pokarmowy rozpuszczalny w wodzie, sprzyjający regulacji gospodarki cholesterolowej i węglowodanowej;
 • betainy, m.in. wspomagające regenerację komórek wątroby oraz funkcjonowanie układu krążenia;
 • flawonoidy, związki będące jednym z najskuteczniejszych antyoksydantów;
 • ramnoza, cukier roślinny, antyoksydant o działaniu regenerującym i odmładzającym, wykorzystywany głównie w kosmetyce;
 • aspargina, aminokwas o działaniu wspomagającym układ nerwowy;
 • sole mineralne (cynk, selen, żelazo, fosfor).

Prawoślaz – właściwości

Prawoślaz lekarski ze względu na bogatą zawartość substancji śluzowych działa powlekająco, nawilżająco i kojąco na śluzówkę.

Jest składnikiem wielu skutecznych preparatów łagodzących podrażnienia i dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych, takich jak:

 • przesuszone gardło i krtań, np. w wyniku długotrwałego przebywania w ogrzewanym lub klimatyzowanym otoczeniu,
 • chrypka, podrażnienie strun głosowych np. w wyniku nadwyrężenia głosu u wykładowców, aktorów, śpiewaków,
 • uporczywy, suchy kaszel,

Na rynku istnieje wiele uznanych preparatów z wyciągiem z prawoślazu, które wpomagają ochronę podrażnionego i wysuszonego gardła oraz nadwyrężonych strun głosowych.

Takim sprawdzonym preparatem są na przykład pastylki do ssania firmy Fiorda:https://fiorda.pl/fiorda-vocal-md/, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej gardła i krtani. Zastosowanie w tabletkach kwasu hialuronowego oraz porostu islandzkiego wzmacnia nawilżające działanie prawoślazu i podnosi skuteczność preparatu.

Prawoślaz nie tylko na gardło!

Jednak okazuje się, że prawoślaz wykazuje o wiele bardziej wszechstronne działanie i  możemy stosować go nie tylko na gardło!

Działanie prawoślazu jest równie skuteczne, w przypadku:

 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
 •  lekkich oparzeń czy podrażnień skóry.

Układ pokarmowy

Zawarte w roślinie pektyny i betainy działają osłaniająco i , powlekająco na błonę śluzową układu pokarmowego, wspomagając podrazniniom w podrażnieniach śluzówki. Dodatkowo wspierają perystaltykę jelit, regulują częstotliwość wypróżnień i zapobiegają zaparciom.

Problemy skórne

Okłady z naparu z prawoślazu ochraniają, regenerują i nawilżają podrażnioną skórę.

Składniki zawarte e w roślinie wykazują działanie regenerujące, nawilżające i odmładzające, Ze względu na swoje właściwości prawoślaz można z powodzeniem stosować w codziennej pielęgnacji suchej skóry.

Zawsze należy pamiętać, że jeżeli nie ma poprawy po stosowaniu preparatów z prawoślazem, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here