Nowoczesne lampy wiszące do każdego wnętrza

Lampy wiszące są obowiązkowym wyposażeniem każdego domu i mieszkania. Niezależnie, czy jesteśmy miłośnikami wielkich żyrandoli, pojedynczych lamp czy listw, najlepszym sposobem oświetlenia całego pomieszczenia jest górne światło. Podpowiadamy, jak je dobierać, by optymalnie oświetlić wnętrze.

Lampy wiszące – nowoczesne i klasyczne

Jak w każdej dziedzinie projektowania, także w oświetleniu możemy zaobserwować mody i trendy. W największym uproszczeniu możemy mówić o stylu klasycznym i nowoczesnym. Kiedy wybrać nowoczesne, a kiedy klasyczne lampy wiszące?

Klasyczne lampy doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu retro – w zależności od rozmachu, z jakim urządziliśmy pomieszczenie, możemy powiesić niewielką lampę lub rozległy żyrandol – producenci oferują wiele modeli i rodzajów takich lamp.

Do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz najlepiej wybrać oświetlenie pasujące stylistycznie, a więc również minimalistyczne lub w nowoczesnym stylu. Ciekawe są projekty utrzymane w nowoczesnej stylistyce, jednak nawiązujące do form takich jak żyrandole. Mogą to być na przykład proste, szkieletowe konstrukcje, czasami mocno zgeometryzowane, lub przeciwnie – obłe i kojarzące się z bardziej abstrakcyjnymi kształtami.

Nowoczesne lampy i żarówki w stylu retro

Ostatnio popularnym trendem są żarówki dekoracyjne, które mogą być wykorzystywane jako samodzielne lampy – wkręcone do najzwyklejszej oprawki potrafią dać niesamowity efekt dekoracyjny. Jeżeli chodzi o sposoby montażu żarówek, to standardy nie zmieniły się od lat – nowoczesne lampy zwykle wyposażone są w standardowy gwint. Kupując żarówki warto jednak upewnić, się, czy nasza lampa ma tak zwany „duży gwint” (E27), czy „mały” (E14). Istnieją wprawdzie przejściówki, jednak lepiej od razu zaopatrzyć się we właściwą żarówkę.

Takie żarówki dekoracyjne często nawiązują barwą światła i kształtem do najbardziej klasycznych żarówek – choć różnią się od nich technologicznie; zamiast żarzącego się drucika w środku są użyte diody LED. Mają jednak na tyle charakterystyczny kształt, że lepiej sprawdzają się w prostych, nowoczesnych lampach niż w staromodnych żyrandolach – do tych lepiej będą pasować proste żarówki lub nieco wydłużone „świecówki”.

Nowoczesne lampy i odpowiednia barwa światła

Ważnym aspektem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, jest barwa światła. Wbrew intuicji, im wyższa temperatura światła, tym niższa temperatura barwowa – wynika to z tego, że barwę światła określa się kolorem doskonale czarnego ciała podgrzanego do danej temperatury mierzonej w kelwinach – a jak wiadomo, czerwone płomienie są chłodniejsze od białych. Do wypoczynku i pomieszczeń takich, jak salon, zazwyczaj wybierzemy żarówki o niższej temperaturze światła – ok. 3000 kelwinów. Do pracy lepiej sprawdza się światło o wyższej temperaturze, ok. 3500-4000 kelwinów – działa energetyzująco i pomaga się skoncentrować na pracy. To dlatego w biurach zazwyczaj oświetlenie ma charakterystyczną, białą barwę, a czasem wręcz wpada w niebieskawy odcień.

Gdzie kupić nowoczesne lampy wiszące?

Z zakupem ciekawie zaprojektowanych, nowoczesnych lamp nie powinniśmy mieć problemu – są dostępne zarówno na popularnych portalach aukcyjnych, jak i na wyspecjalizowanych stronach, takich jak https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/ Dobrze dobrane oświetlenie potrafi upiększyć całe pomieszczenie, jednak nieodpowiednie natężenie lub barwa światła potrafi zniweczyć efekt – dlatego, jeżeli nie mamy doświadczenia w projektowaniu oświetlenia, może nam się przydać pomoc specjalisty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here