Magazyn

Wśród inwestorów magazyny nie tracą na popularności, a ziemie pod ich budowę nadal są pożądane przez deweloperów. Polski rynek magazynowy ma się bardzo dobrze mimo trudnej sytuacji gospodarczej. W pierwszej połowie 2021 roku popyt wyniósł około 3,3 mln mkw. Większość transakcji zawarli najemcy e-commerce i operatorzy logistyczni – poniżej szczegóły.

Powierzchnie magazynowe w Polsce – dynamiczny rozwój

Jak czytamy w raporcie AXI IMMO, „Polski Rynek Powierzchni Magazynowych w I poł. 2021 roku”, branża ta ma się w Polsce świetnie i cały czas się rozwija. Można wymienić kilka lokalizacji, które cieszą się największym powodzeniem – są to m.in. powierzchnie magazynowe w Warszawie, Łodzi czy we Wrocławiu – ale właściwie powstają one w całej Polsce.

E-commerce i logistyka – kluczowe działy dla branży magazynowej i popytu

Jak wynika z raportu AXI IMMO, najemcy e-commerce i operatorzy logistyczni biorą szturmują hale i obiekty magazynowe. To te branże sprawiają, że popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe jest wciąż na tak wysokim poziomie. Na dalszych miejscach znaleźli się: handel tradycyjny, produkcja oraz budownictwo i wyposażenie wnętrz.

Hamulcem w rozwoju rynku magazynowego mogą jednak okazać się wyższe ceny materiałów budowlanych i wielka niewiadoma, jak bardzo jeszcze one wzrosną – brak stabilizacji studzi zapędy deweloperów i najemców powierzchni magazynowych.

Nowe powierzchnie magazynowe – kolejny rekord w branży

Polski rynek powierzchni magazynowych stymulował silny popyt (3,3 mln mkw.) w pierwszej połowie 2021 roku. Większość transakcji zawarli najemcy e-commerce i operatorzy logistyczni.

W pół roku przybyło ponad 1,1 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej i produkcyjnej, co oznacza, że sektor jest mocny, ma silne fundamenty i szerokie perspektywy dalszego rozwoju. Jest to najlepszy wynik w historii. Branża magazynowa nadal posiada bardzo wysokie tempo wzrostu i bije rekordy zarówno popytu, jak i podaży. W ten sposób zasoby polskiego rynku nieruchomości przemysłowych wyniosły 21,7 mln mkw.

Poza tym szybkie najmowanie powierzchni magazynowej sprawia, że spada poziom pustostanów – wynosi zaledwie 5,4 proc. Co ciekawe, najwięcej jest ich w regionie Górnego Śląska (8,7%) oraz w Polsce Zachodniej (1,2%). Ilość powierzchni, która jest aktualnie w budowie, to kolejny rekord w tej branży – obecnie są realizowane inwestycje o łącznej powierzchni 3,4 mln mkw.

Magazyny w segmencie logistyki miejskiej coraz popularniejsze

Poza tym zwiększa się też apetyt inwestorów na obiekty w segmencie logistyki miejskiej, co ma związek także z rozwojem branży e-commerce. Trend ten był widoczny głównie w II kw. 2021 roku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here