łupież

Łupież jest to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do złuszczania się naskórka skóry głowy. Może on być spowodowany infekcją grzybicą, a także może towarzyszyć innym schorzeniom. Jest to nie tylko defekt estetyczny, ale również choroba. Leczenie łupieżu opiera się na stosowanie odpowiednich preparatów z takich jak szampony czy maście. Czym dokładnie jest łupież? Jakie są jego rodzaje? Jesteście ciekawi? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/lupiez-przyczyny-lokalizacja-objawy-leczenie/ 

Łupież – czym dokładnie jest? 

Łupież jest to złuszczanie się komórek skóry. W jego przebiegu dochodzi do przyspieszonego złuszczania się naskórka, ponieważ fizjologicznie proces ten odbywa się co 28 dni. Wiele osób odczuwa przez niego duży dyskomfort, ale nie jest on jedynie defektem estetycznym. Czym może być spowodowany? 

Jakie są przyczyny łupieżu. 

Przyczyną łupieżu może być: 

  • niewłaściwa pielęgnacja, 
  • nadużywanie kosmetyków do włosów, 
  • przegrzewanie skóry głowy gorącym powietrzem suszarki,
  • niedokładne spłukiwanie szamponu czy odżywki . 

Do innych przyczyny łupieżu można zaliczyć infekcje grzybicze, a także przebieg schorzeń takich jak atopowe zapalenie skóry. 

Łupież pstry 

Łupież pstry jest to choroba proszkowata, która rozwija się na skórze tułowia. Do jej pojawienia się dochodzi w efekcie namnażanie się grzyba Malaasesia Furfur. Pojawia się przy stanach spadku odporności, nadmiernego pocenia się skóry, a także zmian hormonalnych. Na skórze karku, ramion, pleców i klatki piersiowej pojawiają się brunatne plamy, po których pozostać mogą odbarwienia i łuszcząca się skóra. Leczenie łupieżu opiera się na stosowanie miejscowego i ogólnego leczenia przeciwgrzybicznego 

Łupież owłosionej skóry głowy 

Na skórze głowy może dojść do powstania suchego lub tłustego łupieżu. Ten suchy przebiega głównie z pdrywaniem się suchego naskórka, który osypuje się na ramiona i plecy. Łupież tłusty cechuje się z kolejnością aktywnością gruczołów łojowych, a w jego przebiegu pojawić się mogą żółtawe strupy. Takim objawem może towarzyszyć również silny świąd, który nasila potrzeby drapanie się po głowie i sprawia, że objawy łupieżu są bardziej intensywne. Do rozwoju łupieżu suchego i czystego dochodzi w przypadku namnażania się drożdżaków Kropka grzyby te stanowią część fizjologicznej Flory skóry głowy i nie wywołują żadnych objawów chorobotwórczych. 

Zobacz też: http://www.centerfence.pl/zapalenie-mieszkow-wlosowych-czym-jest-jakie-sa-jego-objawy-i-sposob-leczenia/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here