kosmetyki dla noworodka

Prędzej czy później każdy rodzic najprawdopodobniej spotka się z tym problemem. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać, aby zapewnić mu idealną pielęgnację, ale i nie narazić naszego bobasa na niepożądane skutki złego doboru preparatów pielęgnacyjnych. Nie jest to łatwe, ponieważ na rynku stale pojawiają się przeróżne nowe kosmetyki, aspirujące do miana tych najlepszych. Jedno jest w tej kwestii pewne- nie warto eksperymentować na własnym dziecku. Maluch ma zbyt delikatną i podatną na podrażnienia skórę. Zanim wybierzemy odpowiednie preparaty należy dokładnie przejrzeć, jakie mamy możliwości, co będzie najbezpieczniejsze dla naszego bobasa, która marka zagwarantuje nam najlepszą pielęgnację.

Dlaczego musimy uważać?

W pielęgnacji malucha najważniejsze jest jego bezpieczeństwo. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa głównie dlatego, że nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana na wyzwania, jakie stawia jej środowisko. Warstwa lipidowa jest nadal zbyt cienka, aby w pełni chronić niemowlaka przed złym wpływem promieniowania słonecznego. Nawet najmniejsza dawka słońca może mocno podrażnić jego skórę. Podobnie jak kwaśny deszcz, silny wiatr, czy duży chłód.

Naskórek jest bardzo cienki, a łączenia pomiędzy komórkami bardzo luźne. Dlatego wszelkie substancje wnikają do organizmu dziecka o wiele szybciej niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. Kosmetyki, które wybieramy dla naszego malucha powinny być zatem na tyle delikatne, aby nie podrażniać, a jednocześnie na tyle skuteczne, aby wspomóc naszego malucha w przystosowaniu do warunków zewnętrznych.

Przede wszystkim skład

jakie kosmetyki dla noworodka

Pierwszym czynnikiem, na który należy zwracać szczególną uwagę to skład wybranych przez nas specyfików. Ta zasada powinna nam przyświecać w gruncie rzeczy zawsze, kiedy kupujemy kosmetyki bez względu na to, czy będą to kosmetyki dla noworodka, niemowlęcia, starszaka czy dla nas samych. Skład to podstawa. Wiadomo, że producentów obowiązują pewne normy.

Aby kosmetyk był w ogóle dopuszczony do sprzedaży musi być dokładnie przebadany pod kątem zawartości. Służą do tego rozmaite testy. A dowodem bezpieczeństwa są atesty i certyfikaty. Nie ma jednak co się oszukiwać. Wiele przecież słyszy się o różnych nadużyciach, zatem zawsze zanim coś kupimy, powinniśmy się upewnić, czy w składzie ni ma niczego podejrzanego.

Kosmetyki przeważnie mają dość długa datę użyteczności. Ale te o naturalnym składzie są zdecydowanie krócej zdatne do użytku. I właśnie takie powinniśmy wybierać. Szczególnie jeśli chodzi o maluchy. W składzie kosmetyków dla noworodka nie powinno być absolutnie żadnych barwników, sztucznych substancji zapachowych, substancji pieniących, ani konserwantów.

Dziecięca skóra jest na zbyt delikatna i wrażliwa. Wszelkie chemiczne dodatki mogą spowodować wysypki, alergie i podrażnienia. Wprawdzie normy dotyczące preparatów dla dzieci są o wiele bardziej restrykcyjne niż te, dotyczące kosmetyków dla dorosłych, jednak ostrożności nigdy za wiele, gdy chodzi o bezpieczeństwo najmłodszych. Na początek zawsze wybierajmy kosmetyki, które mają krótkie i jasne składy. To najbezpieczniejsza opcja.

Gdzie szukać informacji?

Aby zasięgać opinii bardziej doświadczonych rodziców, zawsze warto zajrzeć na tematyczne fora internetowe. Tam znajdziemy dokładne i rzetelne informacje odnośnie danych preparatów, zamieszane przez osoby, które już je przetestowały. Dobrze jest oczywiście porównać kilka wiarygodnych źródeł. Możemy również zapytać o zdanie innych rodziców.

Każdy zapewne ma jakieś własne doświadczenia, na których możemy bazować. Wiarygodnym źródłem będzie oczywiście pediatra, u którego leczymy dziecko. Lekarz zawsze posiada pewną wiedzę na temat składów i działania różnych preparatów. Na pewno doradzi nam, czego należy unikać.

noworodek

Jakich kosmetyków potrzebuje dziecko?

Wbrew pozorom, dziecko potrzebuje niewielu kosmetyków do pielęgnacji. Na pewno nie trzeba mu bardzo rozbudowanej toaletki i dziesiątek preparatów. To raczej wyobraźnie producentów, którzy chwieliby sprzedać jak najwięcej swoich produktów. Dziecku wystarczy kilka podstawowych środków. Przyda się delikatny płyn do kąpieli. Najlepiej, jeśli będzie przeznaczony do mycia ciała i włosów.

Jeśli dziecko ma skórę atopową i skłonną do podrażnień, warto również zainwestować w lekką oliwkę. Krem przeciw odparzeniom na pewno będzie niezbędny. Szczególnie gdy używamy jednorazowych pieluszek, które mogą powodować częste podrażnienia. Nie zapominajmy o delikatnym kremie z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Należy go stosować bez względu na porę roku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here