opony letnie

Wielu kierowców, jeszcze nawet w środku trwania zimy, już zastanawia się jakie opony letnie wybrać do swojego samochodu na nadchodzący sezon. Zaczynają robić rekonesans, wszak wybór odpowiedniego ogumienia do naszego samochodu to bardzo istotna kwestia, gdyż zazwyczaj kompletu opon nie kupujemy na jeden sezon, tylko na trzy lub cztery. Bardzo dużo informacji, porad, statystyk czy też opinii samych kierowców albo wulkanizatorów można oczywiście znaleźć w internecie, co zazwyczaj jest pierwszym krokiem w próbie znalezienia odpowiedzi na pytanie ,,jakie opony letnie wybrać?”

Początkowo średnio, lub nawet w ogóle nie zorientowany w temacie kierowca, może dostać istnego zawrotu głowy od ilości możliwości wyboru jaki proponuję współczesny rynek. Wpisując to pytanie, na przykład w jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek, trafimy na wiele stron motoryzacyjnych z licznymi testami opon, porównaniami producentów, parametrami czy też rankingami sporządzonymi przez profesjonalne witryny motoryzacyjne. Możemy także spróbować poszukać porady na licznych forach motoryzacyjnych, gdzie kierowcy dzielą się swoimi doświadczeniami.

Nie zaszkodzi założyć tematu na takim właśnie forum, gdzie napiszemy nasz model samochodu i kwestie które są dla nas najbardziej istotne (cena, żywotność opony, wytłumienie tarcia, parametry techniczne takie jak droga hamowania na śliskiej i suchej nawierzchni, odprowadzanie wody z bieżnika itp.). Na pewno znajdzie się użytkownik takiego samego pojazdu, który chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami.

Kolejnym miejscem, gdzie możemy znaleźć ciekawe informację na temat ogumienia do naszego samochodu, są nadal popularne, mimo czasów internetu, czasopisma motoryzacyjne, które prześcigają się w ilości takich właśnie poradników. Najlepiej oczywiście zaczerpnąć informacji u samego źródła, na przykład u zaufanego wulkanizatora, lub kogoś z rodziny któremu temat opon letnich nie jest obcy.

Jeśli nie znamy takich osób warto popytać po znajomych, może ktoś będzie znał odpowiedniego fachowca z dużą wiedzą na ten temat, który chętnie udzieli nam paru wskazówek i rad. Jeśli zdecydujemy się natomiast sami podjąć decyzję o zakupie opon letnich do naszego samochodu, musimy ustalić po kolei wszystkie istotne kwestie, które zdecydują o naszym wyborze. Zacznijmy więc o początku.

jakie opony letnie

Pierwszą kwestią, jaką musimy ustalić są oczywiście wymiary opon dedykowanych do naszego modelu samochodu. Jeśli jeszcze nie mieliśmy potrzeby tego wiedzieć, informację o tym możemy znaleźć, w większości samochodów, na belce pod drzwiami kierowcy. Jeśli tam nie ma naklejki z parametrami wymiarowymi, należy zajrzeć do instrukcji obsługi naszego pojazdu, gdzie już na pewno producent umieścił swoje zalecenia odnośnie wymiarów opon dedykowanych do naszego auta. Jak zgubiliśmy, albo w ogóle nie posiadaliśmy instrukcji obsługi do naszego pojazdu, możemy poszukać w internecie lub zadzwonić do autoryzowanego serwisu naszej marki, gdzie na pewno uzyskamy taką informację.

Gdy znamy już wymiary, jakie mają mieć nasze nowe letnie opony, należy zadać sobie pytanie w jaką półkę cenową celujemy. Najdroższa półka premium zazwyczaj jest okupywana przez najbardziej znane marki takie jak: Michelin, Pirelli, Continental, Nokian, Dunlop, Bridgestone, Goodyear.

Ten segment będzie najlepszym wyborem jeśli jeździmy dużo, w różnych warunkach pogodowych, zależy nam na wytrzymałości, osiągach. Jeśli natomiast mamy auto typowo miejskie, nasze trasy ograniczają do krótkich odcinków, często nie ma potrzeby inwestować w najdroższe opony, gdyż niższa półka opon poradzi sobie z naszymi potrzebami.

Kolejnym krokiem w naszych poszukiwaniach najlepszej dla nas opony będzie określenie parametrów na jakich nam zależy. Wszystkie te kwestie są ocenione w licznych testach opon.

Wytrzymałość, czyli bardzo istotna kwestia dla osób ,którym zależy aby dokonany zakup jak najdłużej im służył. Także jest to ważny parametr dla osób które dużo eksploatują samochód, robią wysokie przebiegi, często w ciężkich warunkach (na przykład w terenie gdzie nie ma asfaltowej drogi)

opona

Komfort, czyli stopień wygłuszenia tarcia opon o nawierzchnię, co za tym idzie poziom hałasu jaki odczuwamy we wnętrzu naszego pojazdu.

Spalanie, czyli wpływ opony, poprzez między innymi opory tarcia, na to ile nasz samochód spali paliwa, co jest bardzo istotną kwestią dla ludzi ceniących sobie ekonomiczną jazdę.

Mieszanka gumy, czyli inna dla sportowych aut gdzie liczą się osiągi, inna dla rodzinnych samochodów gdzie stawia się na komfort jazdy.

Powodzenia w doborze odpowiednich opon letnich!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here