router

Niemalże wszyscy doceniamy to, na co pozwala nam Internet. Korzystamy z niego praktycznie bezustannie, posługując się nim w domu, w pracy czy nawet podczas podróży publicznymi środkami transportu. Obecnie nawet nasze telefony komórkowe, smartfony czy tablety dają nam do niego swobodny dostęp – często wykupujemy sobie długoterminowe pakiety, dzięki którym cały czas możemy być w kontakcie ze swoimi bliskimi. Internet ułatwia nam pracę i to na wiele różnych sposobów.

Dzięki niemu szybko wyszukujemy potrzebne nam w danym momencie informacje, jesteśmy w stanie sprawdzić ich wiarygodność i potem wykorzystać do wszelakich celów. Możemy też mieć stały kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Za darmo korzystamy z portali społecznościowych i to obecnie z ich pomocą rozmawiamy ze swoimi znajomymi i członkami rodziny, nie musząc za to nic płacić. Internet jest nam obecnie niezbędnie potrzebny do życia, dlatego wszyscy powinniśmy mieć do niego swobodny i prosty dostęp. A jeśli chcemy zapewnić go także całej swojej rodzinie lub pozostałym lokatorom, musimy koniecznie zainwestować w dobry router. Dzięki niemu nasza domowa sieć będzie działać jeszcze lepiej.

A jaki router rzeczywiście warto kupić?

Teoretycznie taki router nie jest nam niezbędnie potrzebny do życia i nawet gdybyśmy go nie mieli, moglibyśmy wciąż korzystać ze swojego Internetu. Jeżeli jednak w naszym domu mieszka większa ilość lokatorów, bo żyjemy w nim ze swoimi dziećmi, partnerem czy nawet wnukami, potrzebujemy niezwykle szybkiej sieci, która poradziłaby sobie z obsługą kilku urządzeń naraz. Nieraz jest tak, że wszyscy łączymy się z siecią w dokładnie tym samym momencie. Sami pracujemy na komputerze, nasz współmałżonek ogląda seriale internetowe na telewizorze, a dzieci grają w internetowe gry, oddając się im w pełni.

Taki tryb życia wręcz zmusza nas do zakupu routera, bez którego nie bylibyśmy w stanie zapewnić dobrego łącza internetowego wszystkim podłączonym do niego urządzeniom. Dzięki niemu ustabilizujemy również swoją sieć i będziemy mogli jeszcze szybciej przeprowadzać różne działania. Router nie jest natomiast na tyle drogim sprzętem, abyśmy ze względów finansowych koniecznie musieli rezygnować z jego zakupu. Nawet jeśli na co dzień staramy się raczej oszczędzać, zdobywając taki sprzęt, nie uszczuplimy przesadnie swojego domowego budżetu.

kabel rj

To jaki router wybrać?

Po czym możemy poznać, że dobrze się on sprawdzi właśnie w naszym domu i cała rodzina skorzysta na jego zakupie? Niestety jeśli kompletnie nie znamy się na routerach, musimy wgłębić się nieco bardziej w całą branżę komputerową. Najpierw poznajmy wszystkie parametry techniczne, które mogą decydować o różnicach ujawniających się między wszelkimi routerami. Pierwszym z nich będzie typ łącza. Zanim udamy się po swój pierwszy router do sklepu, sprawdźmy koniecznie, z jakiego typu łącza sami korzystamy.

Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób – zamiast bawić się w analizowanie końcówki podłączonej do samego komputera, lepiej przegrzebmy swoją szafę z dokumentami i odnajdźmy w niej umowę, którą podpisaliśmy wcześniej z operatorem. Bez trudu powinniśmy znaleźć w niej informację na temat naszego typu łącza. A jeśli mimo wszystko tam jej nie będzie, zawsze możemy zgłosić się bezpośrednio do obsługującej nas firmy i zadać jej pytanie o typ naszego łącza.

Sprawdźmy następnie, czy wybrany przez nas router obsługuje dwie częstotliwości. Dzięki nim będzie on działać szybciej, co nam samym i innym domownikom zdecydowanie ułatwi życie. Dowiedzmy się również, jak prezentuje się przepustowość samego Wi-Fi. Korzystają z jednego łącza internetowego razem z innymi użytkownikami, osłabiamy szybkość transmisji danych i musimy niestety pogodzić się z wolniejszym ładowaniem stron internetowych czy dłuższym czasem pobierania różnych plików.

jaki router

Dobra przepustowość może jednak częściowo rozwiązać ten problem. Im wyższą prędkością przesyłu będzie dysponować nasz nowy router, tym prędzej sami będziemy mogli wykonywać różnorodne działania za pośrednictwem Internetu. Parametry techniczne są oczywiście najważniejsze, ale jeśli dalej wydaje się nam, że nasza wiedza na temat routerów jest delikatnie mówiąc niewielka, odwiedźmy sami dobry sklep komputerowy i zapytajmy w nim o najlepsze dla nas urządzenie.

Opowiedzmy pracownikowi sklepu o swoich potrzebach i potrzebach innych domowników, aby od razu dowiedzieć się, jaki router będzie dla nas dobry. Zdziwimy się, gdy spojrzymy na jego cenę. Bo wbrew pozorom nawet świetne routery nie muszą być wcale drogie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here