jaki pit wypełnić

Wraz ze wzrostem możliwości zarobkowania wzrasta ilość pitów, które otrzymujemy pod koniec roku. Za każdą umowę zlecenie, umowę o dzieło, zysków ze sprzedaży akcji a nawet z wygranych w konkursach. Dochodzi do tego, że luty każdego roku to czas archiwizacji wszelkiej dokumentacji. Jednocześnie musimy zwracać uwagę, czy wszyscy dla których pracowaliśmy pamiętali o wysłaniu nam odpowiednich pitów. Zależnie od źródeł dochodów musimy wybrać jaki pit wypełnić. Dochodzą do tego również załączniki jeżeli korzystamy z ulg.

Większość z nas musi wypełnić PIT-36 bądź PIT-37. Do tego jeszcze odpowiednie załączniki jak PIT-O gdzie zamieszczamy ulgi i odliczenia od dochodu.
Wracając jednak do początku, czyli do lutego każdego roku. Otrzymując PIT od pracodawcy bądź zleceniodawcy warto zwrócić uwagę na to czy dane wyszczególnione w picie są zgodne ze stanem faktycznym. nie powinny się zdarzać pomyłki, jednak czasami komuś się zdarzy wcisnąć o jedną cyfrę za dużo albo za mało. Rzadkością są pomyłki w PESELu, jednak bywa że wystawiający pita pomyli urząd skarbowy. PIT od pracodawcy musi być również podpisany przez wystawcę. Wymaga tego prawo.

Jeżeli wszystko się zgadza przechodzimy do obliczania podatku. Warto zrobić to jak najszybciej. Czasami przy większej ilości źródeł dochodu zwyczajnie coś nie pasuje. Zdarza się, że ktoś wypełnia PIT w ostatniej chwili i okazuje się, że ma do zapłaty ogromną kwotę podatku. We wszystkich znanych mi przypadkach problemem było wypełnienie niewłaściwego PITu. Stąd ważne jest, aby nawet po wypełnieniu PITu sprawdzić czy wszystko się zgadza.

Można również skorzystać z usług biur rachunkowych. Należy jednak uważać na to komu powierza się informacje o naszych dochodach. Od lutego w różnych miejscach można natknąć się na ofertę wypełniania PITu. Z reguły cena jest atrakcyjna. Jednak w większości przypadków osoby pełniące tego typu usługi potrafią obsługiwać jedynie najprostsze przypadki.

Co za tym idzie nie jestem przekonany do zaufania takiej osobie gdy dochody pochodzą z wielu źródeł. Często również oferty tego typu są składane przez osoby, które nie podpisują z nami żadnej umowy, nie wystawiają rachunków i nie rozliczają się z tego dochodu z urzędem skarbowym. Jestem zdania, że transparentność przy finansach jest kluczowa. Jeżeli dana osoba oszukuje na pieniądze urząd skarbowy, to dlaczego nie miałaby robić tego wobec klientów.

jaki pit

Problem z wypełnianiem PITów często rozwiązują biura rachunkowe

Należy jednak zwrócić uwagę czy zatrudnieni tam pracownicy to jedynie osoby młode. Jeżeli tak jest, to możemy być pewni że większość z tych osób pracuje w firmie poprzez program stażowy. Nie mają więc odpowiedniego doświadczenia ani osoby która by mogła skontrolować ich pracę. Większość osób prywatnych, czyli takich które nie osiągają dochodu z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa, przy wyborze osoby która wypełni za nich zeznanie podatkowe decyduje się zasięgać porady u rodziny i znajomych.

Każdemu zależy, aby osoba mająca do czynienia z naszymi finansami była osobą godną zaufania. Należy także zwrócić uwagę, że Polacy nie są nauczeni rozmawiać o pieniądzach. Wiele osób uznaje, że ich praca powinna być lepiej nagradzana niż innych. Oczywiście dlatego, że jest cięższa i bardziej odpowiedzialna od tych które wykonują inni. Wystarczy porozmawiać z nauczycielami i górnikami. Każde z nich twierdzi, że ich praca jest bardziej wymagająca.

podatki i problemy

Każde z nich ma rację, jednocześnie się przy tym myląc.

Dlatego przy wyborze biura rachunkowego, doradcy podatkowego czy księgowej/księgowego powinniśmy kierować się zaufaniem. Ufamy, że ta osoba wypełni za nas zeznanie podatkowe w najbardziej korzystny sposób. Ufamy również, że nikt nie dowie się o naszych zarobkach. Wszystko co dzieje się pomiędzy podatnikiem a Urzędem Skarbowym pozostaje między nimi. Niezależnie od tego jaki pit został wypełniony, ile podatnik dostał zwrotu bądź ile będzie musiał zapłacić.

Oczywiście są od tego małe wyjątki. Chociażby komornik, który jest reprezentantem sądu, ma prawo ściągnąć należności ze zwrotu z podatku. Ma prawo do tego, żeby również współmałżonek dłużnika zostanie pozbawiony zwrotu podatków. Dlatego istotne jest zabezpieczenie swoich finansów poprzez ustanowienie rozdzielności majątkowej. Bycie razem na dobre i na złe oznacza również zabezpieczenie rodziny w przypadku naszych błędów. Nie ma powodu do tego, aby cała rodzina cierpiała finansowo z powodu nieudanych inwestycji. Temu służy właśnie rozdzielność majątkowa w praktyce, a nie jak się powszechnie uznaje ochroną dla oszustów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here